Uniwersyteckie wykłady

21 listopada 2017 uczniowie pierwszych klas liceum mieli okazję poczuć się jak studenci. Z gościnnymi wykładami zawitała w naszej szkole p. dr hab. Monika Miazek-Męczyńska, literaturoznawczyni i tłumaczka, pracująca w Instytucie Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Było to kolejne spotkanie w ramach współpracy Instytutu z naszą szkołą. Wykład dotyczył antycznych heroin, czyli zarówno mitologicznych, jak i historycznych bohaterek zbiorowej wyobraźni, wśród których pojawiły się między innymi Ariadna, Medea, Lukrecja, Dydona czy nieco mniej znane postacie, jak na przykład Arria Starsza, Hypsipyle i Fyllis.

Wykładowczyni w pasjonujący sposób opowiadała niecodzienne historie wspomnianych bohaterek, pokazując, jak udało im się wykroczyć poza schematy funkcjonowania kobiety w męskim świecie antyku. Literackie wędrówki szlakami starożytnych heroin zaprowadziły słuchaczy, na szczęście tylko przenośnie, aż do pierwszego kręgu Dantejskiego piekła, w którym odnaleźli szlachetną Lukrecję. Liczymy na kolejne takie podróże i już niecierpliwie czekamy na następnych gości z Uniwersytetu.

 

Zlote_liceum_2016

Zlote-liceum-2015

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że XVI Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Charles de Gaulle’a w Poznaniu jest wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2015”.

perspektywy_2015

MOBILNY INFORMATOR DLA MATURZYSTÓW 2016

srebny-medal-ranking-poznan-liceum

Wyszukiwanie

Losowe zdjęcie

DSC_0042.JPG
logo

stom

logo_bip

wiarygodna-szkola2

Odwiedzający

Naszą witrynę przegląda teraz 52 gości 

Created by Jakub Wilczewski