• baner1.jpg

Nasi uczniowie na Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Matematyki

Fraktale, dowody, rekurencja i origami- uczniowie klas I LO zajmowali się tymi tematami podczas warsztatów organizowanych przez Wydział Matematyki i Informatyki UAM w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Matematyki Oblicze 2018.

Na wykładzie o fraktalach Jędrzej Garnek nie tylko pokazał piękne rysunki, ale również potężną matematykę kryjącą się w Trójkącie Sierpińskiego. Uczniowie poznali definicję fraktala, metryki, jednokładności, a nawet słynne twierdzenie Banacha o kontrakcji.

Podczas wykładu Katarzyny Taczały poznali historię tybetańskich mnichów układających wieże Hanoi, a następnie zmierzyli się z niełatwymi problemami kombinatorycznymi, które w sposób nieskomplikowany można rozwiązać wykorzystując rekurencję.

Rafał Bystrzycki pozwolił uczniom na swoich warsztatach pobawić się kolorowymi trójkątami, dzięki czemu udowodnili twierdzenie Pitagorasa na sześć różnych sposobów.

Na ostatnich zajęciech Andrzej Kokosza przytoczył nazwisko XX- wiecznego matematyka Akira Yoshizawa, który do znanych od wieków zabaw z papierem określił jasne zasady i zaczął konstruować własne modele. Uczniowie na zakończenie mogli odprężyć się składając własne origami. Który słoń najładniejszy?