• blue-flower.jpg
  • maple.jpg
  • raindrops.jpg
  • walden-pond.jpg
  • windows.jpg

Jak stworzyć piosenkę?- warsztaty z Panem Paddym Nashem

Wielu z uczniów naszej szkoły gra na instrumentach. Wielu z nich coś tworzy m. in. teksty, czy melodie. Zbyt często zdarza się, że wszystkie pomysły lądują w szufladzie nieodkryte przez nikogo, a oni sami nie są przekonani o swojej kreatywności i talencie.

               5 października nadarzyła się jednak okazja, by to zmienić. Do Zespołu Szkół nr 2 przybyli bowiem niezwykli goście : pani Katarzyna Lisiewicz (ze szkoły językowej Program), pan John Mc Gowan (ze szkoły językowej North West Academy z Derry ) oraz gość specjalny, słynny irlandzki muzyk – pan Paddy Nash. To właśnie z nim odbyły się warsztaty dla osób uzdolnionych muzycznie, podczas których nie zabrakło dobrej zabawy i kreatywnego spędzania czasu.

               Zajęcia zaczęły się od wstępu pana Nasha, który najpierw opowiedział o piosence „We Are the Dead’, a następnie ją wykonał. Wprowadzający ciekawą atmosferę utwór bardzo spodobał się uczniom. Po oklaskach ze strony słuchaczy, pan Nash zapytał o nasze ulubione style muzyczne. Wyjaśnił nam także, że tworzenie muzyki opiera się na kilku podstawach. Według niego należą do nich : tekst, melodia, rytm, wykonanie oraz dobre nagranie.

               To była teoria. A jak wyglądała praktyka?

               Osoby grające na gitarach nastroiły swoje instrumenty. Z pomocą muzyków została stworzona żywa, pogodna melodia, łatwo wpadająca w ucho. Po tym, gdy wszyscy już „czuli” rytm, wspólnie zaczęliśmy tworzyć tekst piosenki. Postanowiliśmy, że dzieło będzie opowiadało o przełamywaniu barier, spełnianiu marzeń i nie poddawaniu się w trudnych chwilach. Choć nie było to łatwym zadaniem, daliśmy radę na 6+. Opracowany utwór wykonaliśmy z uśmiechem na twarzach – pisanie tekstu dostarczyło nam wiele zabawy i pozytywnej energii. Jeszcze przez długi czas nuciliśmy ją sobie po spotkaniu.

               Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. Wspólne muzykowanie nie trwało zbyt długo raptem kilka lekcji. Pan Paddy Nash i reszta gości musieli już nas opuszczać, a my – wrócić do szkolnej rzeczywistości.

                                                                                                                                                   S. Mikołajczak kl. III c

 

Interview with Mr. Paddy Nash

Mr. Paddy Nash is a famous Irish musician, composer and songwriter. His songs and style are very recognizable. As an older and experienced artist, he has some wise words for us – young people. For some of us, they can be very useful and helpful in finding and taking our own path.

S.M : There are so many types of music. Why have you chosen this one – with no rules, with no sadness, but with a spirit of youth ?

Mr. N : Well, music is all about emotion. I sing everythig what comes to my mind, because I always feel something. And I think, that I can change someone’s day by giving him positive power from my songs. That’ s why I’ve chosen this type of music.

S.M : Why have decided to go this path?

Mr. N:   I was something like 15 when I realised I want to play the guitar. A year later, I learned how to do it , and then I left school. I knew, I would like to be a singer and songwriter and I’ve made my hobby the very important part of my life. And you know, I’ve been playing for 30 years and it hasn’t changed. Maybe I had some periods in my life I hadn’t been playing, but somehow, music was always with me. It was in my soul, and honestly, I don’t think it can be changed now.

S.M. : Sometimes it happens that people lose or change their hobbies. I really appreciate the fact, you didn’t change it.

Mr. N. : I guess, it’s easier when you’re older. When you’re young you try everything to find your own path and sometimes the chosen one’s not connected with your hobbies. As an adult, you know what you want to be, and what you want to do.

S.M.: Our group had a workshop with you, and you said that there are some basics of music, like lyrics, rhythm, and melody. What is the most important one ? What’s most important in music?

Mr. N : Keep playing, keep feeling the music, keep writing, keep creating. The more you play, hear, or write the more creative you are. And creativity is the only thing, you can’t be taught or given. It creates when you practise. If you’re not a creative artist, you shouldn’t be named an artist. So, if you have your passion, keep on going. Always. Keep on going, don’t lose your skills, don’t lose your hobby and never let go of your dreams.

S.M. :And that’s your word for younger people? I know some, that are creative, talented but they are not courageous enough. They are afraid to publish, to show their skills to the audience. What would say to them?

Mr. N : Keep on doing it, keep trying. I think it’s normal that we don’t believe in ourselves and we always think our work is the worst one. Sometimes courage and self- confidence comes with age. And with experience. But, experience can’t be reached with no showing off your talents. So…And sometimes being brave is natural. It was natural for me, for example. Remember, if you have a hobby, keep on going and never give up on it. That’s my word for everyone.

S.M : Thank you so much for the interview. It was so interesting ! Bye!

Mr. N : Bye, and Remember, if you have a hobby keep on going and never give up on it. That’s my word for everyone. ‘Keep on going’!

 

Wywiad z p. Paddym Nashem

               Pan Paddy Nash jest znanym, irlandzkim muzykiem, kompozytorem oraz tekściarzem. Jego utwory oraz styl muzyczny łatwo wpadają w ucho”. Jako starszy i bez wątpienia bardziej doświadczony artysta, ma dla nas – młodych kilka bezcennych rad. Dla niektórych z nas, mogą być one bardzo przydatne I pomocne w odkrywaniu i obieraniu życiowej ścieżki.

S.M. :     Jest wiele stylów muzycznych. Dlaczego Pan wybrał właśnie ten, w którym nie ma sztywnych reguł,     bez smutku, ale za to z duchem młodości?

Mr. N:    Hm. Muzyka to emocje. Śpiewam wszystko, co przychodzi mi do głowy, bo przecież zawsze coś         czuję. I sądzę, że mogę poprawić komuś humor, dzieląc się z nim pozytywną energią zawartą w mojej twórczości. Właśnie dlatego wybrałem ten styl.

S.M.:    Dlaczego zdecydował się Pan na obranie tej ścieżki życiowej ?

Mr. N:   Miałem ok 15 lat, gdy zdałęm sobie sprawę, że chciałbym grać na gitarze. Rok później, nauczyłem się na niej   grać i chwilę potem, opuściłem szkołę. Wiedziałem, że chcę zostać wokalistą i tekściarzem. W ten  sposób pasja stała się bardzo ważną częścią mojego życia. I wiesz, gram od 30 lat i nic się nie zmieniło w tej kwestii.             Mimo, że bywały momenty, w których nie grałem, to I tak muzyka nigdy mnie nie opuściła. Była w mojej duszy I szczerze mówiąc, myślę, że to się juz nigdy nie zmieni.

S.M. :     Czasami zdarza się, że ludzie tracą lub zmieniają swoje zainteresowania. Bardzo doceniam fakt, że Pan ich nie zmienił.

Mr. N. : Myślę, że to łatwiejsze, gdy jesteś starszy. Kiedy jesteś młodym, próbujesz wszystkich dróg, żeby       znaleźć tę właściwą, która nie zawsze jest zgodna z twoimi zainteresowaniami. Gdy jesteś już nieco starszym, wiesz, czego chcesz i co chcesz osiągnąć.

S.M. : Podczas warsztatów, powiedział Pan, że muzyka ma swoje podstawowe cechy – takie jak tekst, rytm czy też melodia. Którą z nich uważa Pan za najważniejszą? Co uważa Pan za najważniejsze w muzyce?

Mr. N :   Ciągłe granie, ciągłe pisanie, ciągłe tworzenie. Im więcej grasz, słuchasz czy piszesz, tym                bardziej kreatywnym się stajesz. A kreatywność jest jedyna rzeczą, której nie możesz się wyuczyć, czy też dostać ją. Jeśli nie jesteś kreatywnym twórcą, nie powinieneś nazywać siebie tym określeniem.  Więc, jeśli masz pasję, ciągle praktykuj. Ćwicz, nie trać swoich zdolności, ani pasji I nie porzucaj swoich marzeń.

S.M. :     I to jest Pańska rada, dla młodych? Znam wielu, którzy są bardzo kreatywni i utalentowani, ale się          wstydzą. Boją się publikowania, pokazywania swoich umiejętności przed odbiorcami. Co by im Pan doradził?

Mr. N : Ciągłą praktykę I próbowanie. Myślę, że to normalne, iż nie wierzymy we własne możliwości i                sądzimy, że nasze dzieło jest tym najgorszym. Czasami ta śmiałość twórcza przychodzi z wiekiem i doświadczeniem. Ale z drugiej strony… nie zdobędziesz doświadczenia bez popisywania się, więc... Zdarza się, że bycie odważnym jest naturalne. Tak było w moim przypadku. To moja rada dla wszystkich.

S.M.     Bardzo dziękuję, za udzielenie wywiadu. Był taki interesujący ! Do widzenia !

Mr. N :   Do widzenia! Pamiętaj, jeśli masz pasję, nie rezygnuj z niej, rozwijaj ją. I nigdy nie przestawaj! To moja rada dla wszystkich. “Nie przestawaj!”