• blue-flower.jpg
  • maple.jpg
  • raindrops.jpg
  • walden-pond.jpg
  • windows.jpg

Jasełka po krzesińsku – Anno Domini 2018

Ostatni dzień przed przerwą świąteczną przyniósł nam wyjątkowy nastrój i niezwykłe przeżycia. Stało się tak z powodu niecodziennego przedstawienia.

               Hmm… jasełka – pewnie nic ciekawego, każdego roku jest to samo, prawda? Ta sama stajenka, bohaterowie i sceny… każdy zna to wszystko niemalże na pamięć. Do takiego wniosku doszła klasa Id XVI Liceum Ogólnokształcącego, która postanowiła zmienić nieco tegoroczne widowisko tak, aby nikt nie miał uczucia déjà – vu.

               Co więc mogliśmy podziwiać na sali gimnastycznej?

               Inscenizację inspirowaną chyba najbardziej znaną „świąteczną” historią – „Opowieścią wigilijną”, autorstwa Charlesa Dickensa. Została ona poprzedzona krótkim komentarzem ks. Wasielewskiego. Nie szczędził on słów uznania dla licealistów, zaangażowanych w to wydarzenie. I słusznie, bo przygoda starego sknery – Ebenezera Scrooge’a, który odnalazł w sobie dobro i na nowo poczuł magię świąt, została ukazana znakomicie. Mimo niewielkiej liczby rekwizytów i ograniczonej przestrzeni, uczniowie stworzyli coś naprawdę niezapomnianego. Stało się tak m.in. z powodu gry aktorskiej i pracy osób, które poświęciły sporo czasu na przygotowaniu się do ról oraz na zorganizowaniu scenerii. Na szczególną uwagę zasługują tutaj sceny „wędrówek w czasie” z duchami świąt – dzięki dobrze przemyślanym gestom aktorów, widz mógł „podróżować” razem z wykonawcami, a nie jedynie śledzić ich, poruszających się w linii prostej. Zakończenie sztuki dało widzom powód do przemyśleń. Całość uświetnił akompaniament keyboardu, na którym grał Wiktor Klajn, uczeń klasy drugiej (liceum), a konkretniej - jego ciekawa improwizacja na motywach utworu Jana Sebastiana Bacha, a także wspólne odśpiewanie kolędy „Dzisiaj w Betlejem” podczas owacji dla występujących uczniów.

               Po zakończeniu części artystycznej, miało miejsce przemówienie Pana Dyrektora, który podzielił się swoimi refleksjami i życzył wszystkim najlepszych Świąt. Na sam koniec uroczystości wszyscy - nauczyciele, aktorzy i widzowie - na stojąco odśpiewali żwawą kolędę „Przybieżeli do Betlejem”.

               Po kolędowaniu, młodzież i dorośli rozeszli się do klas, gdzie obchodzone były wigilie klasowe.

              

                                                                                                                                                    S. Mikołajczak kl. III c