• blue-flower.jpg
  • maple.jpg
  • raindrops.jpg
  • walden-pond.jpg
  • windows.jpg

Dzień chemika

            W dniu 7.06 2019 roku odwiedziliśmy wydział chemii naszego poznańskiego uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Zorganizowano tam bardzo ciekawe wydarzenie związane z corocznym Dniem Chemika. W tym roku z okazji W 150. rocznicy powstania układu okresowego pierwiastków owe wydarzenie popularyzatorskie nosiło nazwę "Miasteczko Mendelejewa" Skierowane nie tylko do licealistów, ale również do uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej miało za zadanie zainteresować młodzież jakże piękną dziedziną nauki, jaką jest chemia.

            Na początku mieliśmy okazję wysłuchać niebanalnego wykładu dr hab. Tomasza Pospiesznego pt." "Pierwiastki żeńskie. Opowieść o kobietach, które uzupełniły tablicę Mendelejewa". Dowiedzieliśmy się o wielu wspaniałych przedstawicielkach płci pięknej, które dołożyły swoją cegiełkę do rozwijania układu okresowego. Prowadziły również inne badania naukowe, nie zawsze konkretnie związane z poszczególnymi pierwiastkami.

Nasza rodaczka Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem poświeciła się pracy nad promieniotwórczością, a niemiecka badaczka Lise Meitner jako pierwsza wyjaśniła teoretycznie zjawisko rozbicia jądra atomowego uranu, którego w 1938 roku dokonał Otto Hahn (późniejszy laureat Nagrody Nobla) i po raz pierwszy użyła terminu „rozszczepienie jądra atomowego”, opisując i rozwijając podstawy teoretyczne przeprowadzonego w 1938 roku eksperymentu.

            Następnie uczestniczyliśmy w wszelakich grach i zabawach związanych z tablicą Mendelejewa. Podczas wykonywania zadań każdy zdobywał kolorowe naklejki z symbolami pierwiastków, którymi uzupełniał niepełny układ okresowy w gazetce z ciekawostkami chemicznymi, stworzonej przez wydział specjalnie na to wydarzenie. Mieliśmy szansę m.in. dowiedzieć się o genezie nazw niektórych z pierwiastków, poznać wcześniejsze formy ich klasyfikacji, zrobić sobie zdjęcie z Marią Skłodowską- Curie i Mendelejewem, a także wykonać doświadczenia z manganem i reakcjami redox w roli głównej.

            Dzień Chemika kończyło zwiedzanie nowoczesnego kampusu Collegium Chemicum, podczas którego można było obejrzeć mniej dostępne dla szerokiej publiki miejsca na wydziale.