• baner1.jpg

Tydzień w mieście o dwóch nazwach, czyli niezapomniany wyjazd do Irlandii Północnej

Grobla Olbrzyma, brytyjsko-irlandzkie kontrasty, sklep "funciak" - to z całą pewnością zapamiętamy z wycieczki do... Derry, Londonderry? Do miasta, o którego nazwę spierają się nawet jego mieszkańcy.

W poniedziałek, 9 września spotkaliśmy się na lotnisku Ławica w Poznaniu, aby o godzinie 1330 wylecieć do Irlandii Północnej na kurs językowo-kulturoznawczy, organizowany przez North West Academy of English. Wylądowaliśmy w Dublinie, skąd autokarem wyruszyliśmy do Derry. Wycieczka odbyła się pod opieką pani Anny Kopińskiej oraz pani Julii Sikorskiej, a podczas pobytu na wyspie byliśmy zakwaterowani u rodzin goszczących.
W ciągu tygodnia uczęszczaliśmy na lekcje języka angielskiego i warsztaty z kultury irlandzkiej. Wieczorami braliśmy udział w zajęciach integracyjnych, takich jak np. lekcja tańca irlandzkiego czy bowling. Natomiast w weekend pojechaliśmy na dwie wycieczki krajoznawcze po północnym wybrzeżu wyspy, podczas których mieliśmy okazję zobaczyć między innymi wspaniałą Groblę Olbrzyma czy zamek Dunluce oraz prehistoryczny kamienny fort Grianan of Aileach i park krajobrazowy Swan Park. Do Polski wróciliśmy w poniedziałek, 16 września o godzinie 1330.

Wyjazd do Irlandii Północnej był pełen nowych wrażeń, doświadczeń i znajomości. Poznaliśmy irlandzki akcent i kulturę, szlifowaliśmy nasz angielski, a piękne widoki pozostaną w naszej pamięci na długo.

Czy wrócimy jeszcze do Derry? - Aye!

Karolina Piotrowska, A.K.