• blue-flower.jpg
  • maple.jpg
  • raindrops.jpg
  • walden-pond.jpg
  • windows.jpg

VII Kongres Kół Naukowych w Poznaniu

W dniach 15-16 maja 2018r. uczniowie mieli niezwykłą okazję brać udział w VII Kongresie Kół Naukowych w Poznaniu zorganizowanym przez UAM. Całość była połączeniem paneli eksperckich oraz wykładów, któreskupiło najwybitniejszych specjalistów w danych dziedzinach z naszego kraju.

Już pierwszego dnia swoją obecnością zaszczycili nas: były prezydent RP Bronisław Komorowski, była premier prof. Hanna Suchocka i między innymi prof. dr hab. Waldemar Łazuga. Tematem tegorocznego kongresu były czasy II RP oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Prelekcje byłego Prezydenta oraz prof. Waldemara Łazugi bazowały na historycznych błędach i szansach dla Polski. Profesor mówił o "zamordowanym królestwie”, czyli o współcześnie kultywowanych tradycjach I Rzeczypospolitej, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Była premier podczas swojej prelekcja przedstawiła kulisy wstąpienia Polski w szeregi Unii Europejskiej.

Drugi dzień Kongresu był dla naszych uczniów równie ciekawy. Wykłady były prowadzone przez księdza prof. Longchamps'a de Bérier, prof. Marka Henrykowskiego, prof. Przemysława Czaplińskiego, czy byłego ambasadora RP we Francji i Niemczech dr. Andrzeja Byrta. Prelekcje były niezwykle różnorodne zaczynając od księdza Franciszka Longchamps de Bérier, którego wykład opowiadał o prawie rzymskim i jego wpływie na Europe i Polskę. Prof. Marek Henrykowski przedstawił naszym uczniom polską przedwojenną kinematografię. Przemysław Czapliński omówił literaturę II RP. Były ambasador Andrzej Byrt opisał historie naszego kraju w XX wieku, również poruszył temat dyplomacji z tego okresu oraz kulisy współczesnej dyplomacji.