• blue-flower.jpg
  • maple.jpg
  • raindrops.jpg
  • walden-pond.jpg
  • windows.jpg

Uczniowie w roli studentów, czyli kolejne wykłady gościnne w naszej szkole

W piątek 15 lutego br. uczniowie klas IC i ID liceum mieli okazję wysłuchać wykładu p. prof. Ewy Skwary, znanej badaczki literatury antycznej oraz tłumaczki, autorki m.in. przekładów komedii Plauta i Terencjusza. Było to kolejne spotkanie w ramach współpracy naszej szkoły z Instytutem Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Temat wystąpienia stanowiła rola łaciny w filmach. Uczniowie pod kierunkiem gościa przyglądali się znanym sobie produkcjom okiem teoretyka. To ważne doświadczenie, bowiem film jest jednym z tekstów kultury, do którego można odwołać się na maturze. Nie wystarczy jednak znać wówczas jego treści, ale trzeba właśnie umieć interpretować środki wyrazu, wiedzieć dlaczego coś pokazano, umieć dostrzec pewne prawidłowości. Okazuje się, że sama analiza sposobu, w jaki wprowadza się do filmu łacinę, może być pomocnym kluczem interpretacyjnym i powiedzieć nam niejedno o intencjach autora. Uczniowie wysłuchali wykładu z dużym zainteresowaniem. Z niecierpliwością czekamy zatem na następne spotkania z pracownikami Instytutu Filologii Klasycznej UAM.