• baner1.jpg

,,Piloci’’ w Warszawie, czyli o czwartkowej wycieczce słów kilka

W piękny jesienny dzień, a dokładnie 25 października, odbyliśmy autokarową podróż do stolicy. Pod czujnym okiem Pani Małgorzaty Ratajczyk, Magdaleny Karamuckiej- Marcinkiewicz oraz Danuty Pacuły uczniowie klas drugich i trzecich XVI LO mieli możliwość nie tylko pogłębienia historycznej wiedzy, ale również wzięcia udziału w wydarzeniu kultury wysokiej.

               Pierwszym, a zarazem obowiązkowym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich- POLIN. Zaraz po wejściu, poprzedzonym skrupulatnym przeszukaniem bagażu, zostaliśmy powitani przez charyzmatyczną panią przewodnik. Podzieleni na dwie grupy przez dwie godziny sumiennie i z zaciekawieniem zgłębialiśmy wiedzę o historii narodu żydowskiego- pierwotnie zamieszkałych terenach na ziemiach polskich, tradycjach, trudnych okresach - wojennych represjach, mordach, ale także o codziennym życiu, religii i panujących obyczajach. Nowoczesny charakter muzeum został podkreślony przez styl architektoniczny, w którym został zaprojektowany budynek, a także sprzęt umożliwiający stały kontakt z przewodnikiem podczas zwiedzania obiektu.

               Po wyczerpującej lekcji nastał czas wolny, podczas którego mogliśmy udać się na obiad lub spacer w centrum miasta - w pobliżu monumentalnego Pałacu Kultury i Nauki.

               Około godziny 19:00 przyszedł wyczekiwany przez wszystkich moment - musical ,,Piloci’’ w teatrze Roma. Zajęliśmy wyznaczone miejsca i z niecierpliwością spoglądaliśmy na zasłony kurtyny. Historia opowiedziana w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego to niewątpliwie poruszające przedstawienie losów dwojga kochanków- śpiewaczki kabaretowej a zarazem aktorki- Niny- oraz Jana- tytułowego pilota polskiego, biorącego udział m. in. w wojnie o Anglię. Akcja rozgrywająca się na przełomie lat 30 i 40 to przede wszystkim opis niesamowitych osiągnięć polskich dywizjonów lotniczych podczas II wojny światowej.

               Zachwyceni grą aktorską, muzyką, śpiewem, scenografią i kostiumami oraz realistycznymi efektami specjalnym, a także rozdarci zakończeniem spektaklu, byliśmy zmuszeni opuścić Warszawę. Pomimo późnej godziny powrotu i zmęczenia, z uśmiechem na twarzy , pełni zadowolenia, będziemy wspominać ten październikowy dzień.

Julia Nowakowska kl.IIaLO