• baner1.jpg

Jubileusz 25-lecia XVI LO

„Czasu nie da się zatrzymać, ale warto wracać do chwil,
które pozostają w naszej pamięci na zawsze.”

W dniach 4-5 i 9 listopada 2016 roku świętowaliśmy 25-lecie XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Charles de Gaulle’a w Poznaniu.

Obchody zainaugurował Turniej Koszykówki, w którym wzięli udział absolwenci naszej szkoły. Rozgrywki dostarczyły wielu emocji, zarówno zawodnikom, jak i kibicom. Koszykarki i koszykarze przypomnieli sobie smak rywalizacji, zwycięstwa, a także porażki.

Tego samego dnia po południu odbyły się także spotkania absolwentów z wychowawcami i nauczycielami. Podczas nich niejedna łza wzruszenia zakręciła się w oczach przybyłych. Wychowankowie wspominali chwile spędzone w murach „Szesnastki” i opowiadali o swoich życiowych sukcesach. Wielokrotnie padały z ich ust słowa podziękowania skierowane do wychowawców i nauczycieli. Rozmowom nie było końca.

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 9 listopada 2016r. Rozpoczęła je dziękczynna Msza Święta w Kościele pw. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Krzesinach. Po wspólnej modlitwie wszyscy uczestnicy tego szkolnego święta udali się do auli UAM.

Uroczystość rozpoczęła się polonezem, przepięknie zatańczonym przez Zespół Tańca Ludowego Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Galę, zgodnie z tradycją i, jak zwykle z humorem, ale również chwilami wzruszony, poprowadził absolwent naszej szkoły - Marcin Łuczak, dziś aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego we Wrocławiu, który powitał przybyłych gości.

Jubileusz świętowali z nami przedstawiciele władz naszego województwa i miasta, zaprzyjaźnionych instytucji oraz dyrektorzy poznańskich szkół ponadgimnazjalnych.

Byli w tym dniu z nami jedni z pierwszych absolwentów naszej jubilatki, licznie przybyli również dawni nauczyciele, pracownicy, obecni uczniowie i ich rodzice.

Jako pierwszy głos zabrał dyrektor mgr Andrzej Karaś, który gorąco powitał zaproszonych gości, przybyłych na obchody Jubileuszu. Przedstawił również ważne wydarzenia i fakty z kart historii placówki, W słowach pana dyrektora słychać było dumę, że w czasie swej długoletniej działalności placówka nie tylko kształciła i wychowywała kolejne pokolenia młodych ludzi, ale rozwijała zainteresowania, pasje i umiejętności swoich uczniów. Dzisiaj może poszczycić się pokaźną liczbą absolwentów, którzy doskonale radzą sobie w dorosłym życiu. Poinformował także o aktualnym stanie szkoły, jej ważnych sukcesach i osiągnięciach oraz planach na przyszłość.

Swoją refleksją na temat XVI LO podzielili się również zaproszeni goście. Podczas wystąpień, z ich ust padło mnóstwo gratulacji i życzeń. Były kwiaty i podziękowania. W programie artystycznym zaprezentowali się uczniowie, absolwenci i nauczyciele naszej szkoły, których występy spotkały się z ogromnym aplauzem całej widowni. Śpiewano piosenki w językach, których uczą się uczniowie naszej szkoły, a przepięknie wykonana choreografia do jednego z utworów podkreśliła doskonałą współpracę nauczycieli i uczniów. Na koniec pierwszej części został wyświetlony film pokazujący życie naszej szkoły na co dzień. Jednak największe poruszenie i wrażenie zrobiły ostatnie jego kadry przedstawiające wizualizację mającego powstać wkrótce łącznika.

Nie zabrakło też tortu urodzinowego dla dostojnej Jubilatki, a uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowy medal z okazji 25-lecia szkoły. Mogli również dokonać wpisu do Księgi Pamiątkowej, wyłożonej w holu auli UAM.

Uroczystości zakończył koncert światowej sławy pianisty jazzowego – Leszka Możdżera. Ten koncert, to już tradycja, ponieważ muzyk ten uświetnił swoją grą również jubileusz 20-lecia naszej szkoły. Dźwięki wydobywające się z fortepianu, na którym grał były niezwykłą ucztą dla ucha. I również tradycją stało się wspólne zdjęcie z artystą.

Jubileusz 25-lecia XVI LO należy już do historii. Dla uczestników naszej uroczystości była ona doskonałą okazją do spotkań dawno niewidzianych nauczycieli, kolegów ze szkolnej ławy, było to kilkugodzinne oderwanie się od trudów codziennego życia i nostalgiczny powrót do czasów beztroskiej młodości.

Naszym obecnym uczniom jubileusz pokazał, że szkoła, w której się uczą, to placówka z tradycjami, szanująca i kultywująca swą historię. Przekonali się, że miejsce to wiele znaczyło i znaczy dla ogromnej rzeszy tych, którzy właśnie w tej szkole rozpoczynali swą przygodę z edukacją.