• baner1.jpg

Międzynarodowe Czytanie Dzieł Antycznych

Nasz szkoła ponownie włączyła się w Festival Europeen Latin Grec, czyli Międzynarodowe Czytanie Dzieł Antycznych. W zeszłym roku fragmentarycznie ukazanym utworem były Przemiany Owidiusza, zaś w tegorocznej edycji wybór padł na jeden z najsłynniejszych eposów greckich, czyli Iliadę Homera.

               Całe wydarzenie zostało przeprowadzone przez Panią Magdalenę Karamucką – Marcinkiewicz. Na początku opowiedziała ona kilka słów o całym przedsięwzięciu. Nie zabrakło też szybkiego przybliżenia postaci Homera oraz kilku ciekawostek o nim. Uczniowie naszej szkoły mogli poznać m.in. pojawiające się w utworze motywy, które wywarły ogromny wpływ na europejską kulturę i sztukę. Poruszona została także kwestia homerycka (np. teoria o kilku autorach dzieła czy problem: „ Czy Homer w ogóle istniał?”.

               Na sam koniec oficjalnego wprowadzenia rozdane zostały nagrody za konkurs plastyczny, którego tematem było stworzenie ilustracji do jednego z czterech wybranych fragmentów Pieśni o Ilionie.

               Następnie kilkunastu licealistów przeczytało ww. partie (wśród nich np.: wzruszająca scena pożegnania Hektora z rodziną, moment wizyty matki Achillesa, Tetydy, u Hefajstosa i prośba o stworzenie tarczy dla syna czy jedna z najbardziej rozpoznawalnych walk w całej wojnie trojańskiej – pojedynek Hektora z Achillesem). Warto wspomnieć, że część tekstu została przeczytana nie tylko w języku polskim, ale też w języakch angielskim oraz starogreckim.

               Całość zakończył krótki quiz dla uczestników i rozdanie podziękowań dla uczniów – lektorów.

               Wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie osobom, nauczycielom (w szczególności Pani Karamuckiej – Marcinkiewicz), uczniom, zarówno lektorom, jak i słuchaczom, serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w następnej edycji.

                                                                                                                                                                  S. Mikołajczak