Wymiana polsko-belgijska

To niesamowite, jak wielka jest różnica pomiędzy czytaniem o czymś, oglądaniem o tym filmów, a doświadczeniem tego w prawdziwym życiu, nie uważasz?  ~ Stephenie Meyer.

Wymiana polsko – belgijska, która odbyła się w dniach 23.09 – 30.09, była dla nas – uczniów liceum – prawdziwym doświadczeniem. Mieliśmy nie tylko szansę, aby zawiązać trwałe znajomości i przyjaźnie, lecz także aby wykorzystać w praktyce i rozwijać swoje umiejętności języka angielskiego. Ponadto, podziwialiśmy odmienność i bogactwo kulturowe jednych z największych miast Belgii:
Brugii, Gandawy oraz Brukseli.

Po długiej i wyczerpującej podróży dotarliśmy do Weterren, gdzie przywitały nas znajome twarze. Zapoznaliśmy się z rodzinami naszych belgijskich przyjaciół a następnie wszyscy udaliśmy się do szkoły gdzie odbył się quiz. Chcąc walczyć o zaszczytne pierwsze miejsce musieliśmy wykazać się niemałą wiedzą z najróżniejszych dziedzin oraz umiejętnością współpracy i komunikacji w grupach polsko-belgijskich. Po zaciętej walce wygrana drużyna otrzymała od naszych nauczycieli bezcenne nagrody. Oczywiście przegranych nie było, bo przecież najważniejsza była dobra zabawa. Tak zakończył się nasz jedyny spokojny i beztroski dzień.

Następnie udaliśmy się do stolicy Belgii, Unii Europejskiej oraz NATO – Brukseli. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Parlamencie Europejskim. Następnie, oprowadzeni przez nauczycieli naszej belgijskiej szkoły, podziwialiśmy najważniejsze zabytki takie jak: słynna rzeźba Manneken Pis, gotycki ratusz, pałac królewski czy Katedra św. Michała i św Guduli.

Kolejny dzień upłynął na zwiedzaniu miejsc związanych z I wojną światową. Po dotarciu do miasta Ypres zwiedziliśmy In Flanders Fields Museum, a następnie przespacerowaliśmy się w stronę monumentalnego mostu, na którego ścianach widniała niezliczona ilość nazwisk poległych podczas wojny żołnierzy. Po obejrzeniu zaplanowanych miejsc w tym urzekającym swoją architekturą mieście, udaliśmy się na cztery cmentarze osób, które straciły życie w latach 1914-1918. Na jednym z miejsc pochówku żołnierzy reprezentacja naszej szkoły złożyła wieniec kwiatów, ku czci zmarłych osób. Podczas tej krótkiej ceremonii nasi uczniowie , biorący udział w wymianie, przeczytali dwa wiersze, natomiast jeden z naszych belgijskich opiekunów w duecie z uczennicą naszej szkoły zaśpiewał bardzo wzruszającą piosenkę wojenną. Po zwiedzeniu wszystkich miejsc wróciliśmy do Wetteren, gdzie każdy wraz ze swoim przyjacielem z Belgii, spędził miło wieczór.

Piąty dzień rozpoczęliśmy od lekcji w SGW, czyli szkole, w której uczą się nasi belgijscy znajomi. Podzieleni na dwie grupy braliśmy udział w zajęciach zorganizowanych przez tamtejszych nauczycieli. Po odbyciu lekcji muzyki, geografii, historii, oraz języka niderlandzkiego , zjedliśmy lunch. Podczas pobytu w szkole dość łatwo było nam dostrzec różnice w funkcjonowaniu belgijskiej i polskiej szkoły.
Po przedpołudniu spędzonym w SGW pojechaliśmy do Gandawy- miasta położonego stosunkowo blisko od Wetteren. Zostaliśmy podzieleni na kilka grup, w których z mapą chodziliśmy, zwiedzaliśmy i szukaliśmy odpowiedniego, wcześniej ustalonego miejsca, w którym czekał już na nas jeden z belgijskich uczestników wymiany, by opowiedzieć o niektórych zabytkach. Cudowna katedra, stare budynki, muzea oraz przyjazny klimat tego miasta sprawił, że każdy z nas był nim oczarowany. Około
godziny szesnastej spotkaliśmy się z naszymi belgijskimi przyjaciółmi, aby odwiedzić wspólnie muzeum i spędzić miły wieczór w Gandawie.

Ostatniego dnia odwiedziliśmy Brugię – miasto uważane za jeden z ważniejszych ośrodków handlowych i kulturowych w Europie. Stanowi ona wyjątkowy przykład średniowiecznej zabudowy oraz kolebkę malarstwa flamandzkiego. Podziwialiśmy starówkę wpisaną na listę zabytków UNESCO, otoczoną przez stare domki z kamienia.

Najnowsze artykuły