9 i 10 października młodzież z XVI LO wzięła udział w Muzeum Narodowym w wystawie 13 etiud filmowych Lecha Majewskiego stworzonych na podstawie obrazów Jacka Malczewskiego. To nie było pierwsze spotkanie z młodopolskim malarzem. W marcu 2022r. uczniowie podziwiali dzieła sztuki przywiezione z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.
Krzesińscy maturzyści, biorąc udział w tym ostatnim wydarzeniu, nie tylko byli świadkami korespondencji sztuk- malarstwa i filmu, ale dowiedzieli się, że Jacek Malczewski, gdyby żył w XX wieku, być może zająłby się tworzeniem filmu.
Uczestnicy wystawy zostali zaproszeni do niezwykłej podróży, którą zainicjowały wizyjne postacie z świata faunów, aniołów, chimer i harpii wychodzące z okna pracowni malarza. Uczniowie wędrowali z artystami nie tylko w czasie, ale i przestrzeni przez dawną i współczesną Polskę. Wideoarty były tak przejmujące, że zmuszały do refleksji. Uczestnicy wycieczki edukacyjnej szukali odpowiedzi na pytania, czy kajdany zniewolenia opadły ze stóp Polaków? Czy wizje Malczewskiego odbijają się echem we współczesności? Ostatnie etiudy Lecha Majewskiego wykorzystujące warsztat Jacka Malczewskiego najbardziej zapadły w pamięci naszych uczniów. Jak się okazuje niewiele zmieniło się od czasów Młodej Polski. Dylematy Jacka Malczewskiego to współczesne problemy. Zanik duchowości, marazm i bezwład, upadek obyczajów to zjawiska powszechnie występujące i w XXI wieku. Przyczyną są nasze nałogi: zatracenie w materializmie, zabawie, pracoholizmie czy osiągnięciach cywilizacyjnych, takich jak smartfony.
Wyjście do Muzeum Narodowego na wystawę etiud filmowych Lecha Majewskiego to była intelektualna uczta pełna zadumy, refleksji czy dyskusji na temat ważnych problemów.