„Samodzielnie Sprostać Wyzwaniom na Zachodzie i Wschodzie – Młodzież Między Zabawą a Odpowiedzialnością?!?” – XI Edycja Wymiany Polsko-Niemieckiej

W dniach 10-15 kwietnia 2024r. byliśmy gośćmi uczniów szkoły partnerskiej z Annette von Droste Hülshoff-Gymnasium w Dülmen. Naszą przygodę, dofinansowaną przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (dziękujemy!) – rozpoczęliśmy wczesnym rankiem w środę na Dworcu Głównym, skąd wyruszyliśmy pociągiem do Niemiec (ach te koleje). Po wyjściu z pociągu przywitały nas znajome twarze – super było się znowu spotkać! Po uroczystym powitaniu przez dyrekcję szkoły i nauczycieli zapoznaliśmy się z tematem projektu, nad którym mieliśmy wspólnie pracować przez kilka najbliższych dni: „Samodzielnie sprostać wyzwaniom na Zachodzie i Wschodzie?!? – młodzież między zabawą a odpowiedzialnością”. Spacer po miasteczku, następnie spotkanie z przedstawicielem Rady Miasta  oraz  lody na rynku w Dülmen były końcowym punktem oficjalnego programu tego dnia. Następnie rodzice niemieckich korespondentów zabrali nas do swoich domów.

W czwartek wyruszyliśmy autokarem do Kolonii, gdzie najpierw zwiedzaliśmy Muzeum Czekolady. Mieliśmy nie tylko okazję rozkoszować się tym wspaniałym smakołykiem, lecz także przyjrzeć się długiemu i żmudnemu procesem jego produkcji oraz zastanowić się nad zrównoważonym rozwojem podczas jej wytwarzania. Potem po krótkim spacerze wzdłuż Renu dotarliśmy pod monumentalną, gotycką katedrę, która od wieków jest symbolem miasta. Zwieńczeniem zwiedzania było wejście na wieżę katedry (tylko 533 schody !!!). Nasz pobyt w Kolonii zakończyliśmy spacerem po centrum, a wieczorem pełni wrażeń wróciliśmy do Dülmen.

W piątek obserwowaliśmy lekcje naszych niemieckich kolegów i koleżanek. Była to doskonała okazja do dokonania porównań i zauważenia różnic między szkołą polską i niemiecką. Po krótkim odpoczynku rozpoczęliśmy  pracę nad projektem – w  grupach opracowaliśmy  temat biorąc pod uwagę kilka aspektów: zdrowie, środowisko, czas wolny, szkoła, więzi społeczne. Popołudnie przebiegało pod hasłem warsztatów kulinarnych, na których przygotowywaliśmy specjały westfalskiej kuchni przypominające potrawy dobrze znane również u nas. Okazało się, że wielu z nas posiada ukryte talenty kulinarne 🙂 Wspólne gotowanie i degustacja potraw przypominających nasze polskie racuchy i placki ziemniaczane sprawiło nam dużo radości.

W sobotę rano kontynuowaliśmy pracę nad projektem, po czym udaliśmy się na wycieczkę do Münster. Zwiedzanie tego pięknego miasta, przy pięknej pogodzie było prawdziwą przyjemnością. Popołudnie spędziliśmy z naszymi korespondentami na rekreacji – niektórzy pojechali rowerami nad pobliskie jezioro, inni udali się do parku linowego.

W niedzielę nasze niemieckie koleżanki i niemieccy koledzy musieli wykazać się inicjatywą, ponieważ od wielu lat zwyczajem polsko-niemieckiej wymiany uczniowskiej jest „dzień rodzinny”. Jedni z nas spędzili ten dzień w Muzeum Sportu w Dortmundzie, inni na wystawie malarstwa, a niektórzy byli nawet w nieodległej Holandii.

Poniedziałek był niestety ostatnim dniem naszego pobytu w Niemczech, który rozpoczęliśmy wspólnym śniadaniem przygotowanym w szkole, a następnie przedstawiliśmy efekty kilkudniowej pracy nad projektem – większość z nas przygotowała bardzo interesujące prezentacje multimedialne. W południe pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do Polski.

Udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży uważamy za bardzo udany i polecamy naszym młodszym koleżankom i kolegom angażowanie się w tego rodzaju przedsięwzięcia 🙂

Zapraszamy do obejrzenia relacji.

Najnowsze artykuły